Авторизация
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4
м. Кропивницький
м.Кропивниций вул. Шульгиних 38
(0522) 24-27-97
vik_kop@ukr.net

Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4
м. Кропивницький

МЕНЮ

БІБЛІОТЕКА

                                                                    

В.М. Тараненко

 

 

СЛАВЕТНІ

ІМЕНА НАШОГО КРАЮ

 

Анотований бібліографічний покажчик

м. Кропивницький

бібліотека загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4

2021

      Тараненко В.М. Славетні імена нашого краю: анотований бібліографічний показчик: книги про життя, творчість письменників-земляків / упор. та комп'ютерне оформлення В.М.Тараненко. – Кропивницький: бібліотека ЗОШ №4, 2021. -20 с.: іл.

   Упорядник: В.М.Тараненко, завідуюча бібліотекою загальноосвітньої школи №4

        До бібліографічного покажчика включено художню та науково-художню літературу, яка містить матеріали щодо життя і творчості письменників рідного краю, які описували історію краю, життя дорослих і дітей в різні періоди історії, прагнення покращити особисте і суспільне буття. Джерелом для його створення послужив фонд шкільної бібліотеки.

         Покажчик запрошує читачів у книжкову подорож по рідному краю, ознайомитися з творчістю письменників-земляків.

          З книжок, представлених у ньому ми дізнаємось про красу рідної землі, про гарних працьовитих людей, казкові історії для малечі.

         Для вчителів, учнів та їх батьків, усіх, хто цікавиться творчістю письменників-земляків.

ЗМІСТ

В.Тараненко Слово до читача                                                                           3 

Григорій Джамалович Гусейнов                                                                      4

Желєзняков Євген Михайлович                                                                      11

Черниш Анатолій Григорович                                                                         14

Лавро Костянтин Тихонович                                                                           17

 

Слово до читача

Кіровоградщина – щедра письменницькими талантами земля. Письменники - земляки, та й уродженці інших регіонів України,  які жили і творили у нашому краї у своїй творчості талановито висвітлювали мальовничу природу, життя і побут людей та їх боротьбу за одвічні ідеали справедливості.

                                                                 В.Тараненко

 

Григорій Джамалович Гусейнов 

Митець має в руках або пензель, або ручку, або інше знаряддя його діяльності, і найсуттєвіше для суспільства він може зробити, тільки застосовуючи ці засоби, помножені на талант.

Г. Гусейнов

Григорій Джамалович Гусейнов – письменник, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка за художньо-документальний життєпис у 9-ти книгах «Господні зерна» (2006). Народився 23 серпня 1950 року у м. Помічна на Кіровоградщині. Має україно-азербайджанське коріння. Закінчив філологічний факультет Одеського державного університету. Нині – головний редактор журналу «Кур’єр Кривбасу» (Кривий Ріг), ним же і створеного. Журнал «Кур’єр Кривбасу» висвітлює літературу, культуру, народознавство, історію. У творчому доробку письменника - книги «Незаймані сніги» (1993), «Чаша ювеліра Карла Фаберже» (1995), «Станційні пасторалі. Сповідь дитинства» (1999, 2005), «Господні зерна» (у 10 книгах, 2000—2005), «Піщаний Брід та його околиці» (2007), «Тіні забутого парку. Малюнки з уяви» (2011), «Повернення в Портленд» (2011), «Принцеси революції» (2017), «Одіссея Шкіпера та Чугайстра», «Між часом і морем» (2013), «Вітер зі Сходу» (2019) та ін. Гусейнов є упорядником збірки народних оповідань про минуле Придніпров’я «На землі на рідній. Легенди та перекази Криворіжжя» (у 7 томах).

Григорія Джамаловича вважають представником художньо-документальної прози в українській літературі XXI століття. У своїх творах він виступає хронописцем, мемуаристом і документалістом історико-духовних процесів.Григорій Гусейнов – лауреат майже двадцяти премій: імені Івана Огієнка (1996), «Благовіст» (2000), імені Володимира Ястребова (2002), Фундації Антоновичів (США, 2002), імені Володимира Винниченка (2003), імені Валер’яна Підмогильного (2004), імені Василя Стуса (2005), імені Валерія Шевчука (2015) та ін.

Твори автора:

Гусейнов Г. Д. Друга соната: художньо-документальна повість. Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2014. 218 с.: портр.,фото.

У короткій експресивній повісті відтворюється життя польської родини Шимановських на тлі південноукраїнських реалій початку ХХ ст.

Гусейнов Г. Господні зерна: художньо-документальний життєпис в 8-ми книгах. Кривий Ріг : Видав. дім, 2000 – 2004.

Книга про культурну історію України: про вітчизняних вчених, підприємців, письменників, музикантів, військових, художників, громадських і культурних діячів. На сторінках книги і долі відомих українців,  і тих, кого за життя не дуже помічали. Алфавітний покажчик імен вміщено в окремому  томі. За свою титанічну працю автор отримав Національну премію ім. Т.Г.Шевченка (2006).

Гусейнов Г. Д. Незаймані сніги: оповіді пошуків та знахідок. Кривий Ріг: Бібліотечка «Саксагані», 1993. 160 с.

Книжка у трьох томах – це п’ятнадцять історій, що продовжують сюжети художньо-документального життєпису «Господні зерна». У першому томі читач зустрінеться з українським філософом Д.Чижевським, істориком-академіком М.Слабченком, корифеєм українського театру П.Саксаганським, поетами Л.Вишеславським, І.Іовом, В.Діденком, композитором Б. Буєвським.

У третьому томі читач дізнається про М. Хазана, А. Тарковського, Я. Гашека, Ол. Десняка, Г.Нарбута тощо.

У другому томі читач побуває в місцях Жовтоводської битви, зустрінеться з корифеєм українського театру М.Кропивницьким, письменниками О. Семененком, О. Журливою, П. Загребельним, видавцем Ю. ТищенкомСірим, анархістами Н.Махном, М. Никифоровою, А.Желєзняковим.

Гусейнов Г. Одіссея Шкіпера та Чугайстра: окупаційний роман. К.: Ярославів Вал, 2015. 414 с.: фото.

Драматична, з елементами фантастики, історія двох юнаків та собаки на ім’я Чугайстер, що розгортається у степовому українському місті в часи німецької окупації. Автор на боці людей, що змушені виживати самотужки в умовах німецько-радянської окупації. Зрада і розплата за зраду одна з провідних проблем роману.

Гусейнов Г. Д. Піщаний брід і його околиці: Ю. Тютюнник. Н. Махно і Г. Кузьменко. М. Григор'єв. Дніпропетровськ: Арт-Прес, 2007.  490 с.: кол. іл.

Про події Української революції на межі 20-х років минулого століття.

Гусейнов Г.Д. Повернення в Портленд: роман у щоденниках і листах. К.: Преса України, 2011. 367 с.

Книга Григорія Гусейнова повертає читача в 60-ті роки, коли міста втрачали набуті століттями обличчя, а молодь виявляла бунтівний характер, захоплювалася музикою «Бітлз», одягала джинси та, як і у всі часи, закохувалася, страждала і неодмінно мріяла. Події відбуваються в Києві, Львові, Городищі,крихітних Жулянах… Книга написана в популярному стилі non-fiction.

Гусейнов Г. Принцеси революції: повісті. К.: Ярославів Вал, 2017. 392 с. (Авторська біографічна серія).

Григорій Гусейнов зібрав усі рідкісні згадки про реальних українських жінок – вчительку Галину Кузьменко (дружину Нестора Махна) й відому анархістку Марусю Никифорову.

Гусейнов Г. Станційні пасторалі: сповідь дитинства. Кривий Ріг: Видав. дім, 1999. 264 с.

Повість сконцентрована на спогадах про родину: батька, матір, дядька Набі та інших родичів. Незважаючи на різні вчинки його героїв, автор нікого не осуджує, він намагається виправдати іноді вчинки дорослих або залишає це на їхній совісті. Автор описує життя українських, молдавських, єврейських, польських родин, які свого часу проживали на території Кіровоградщини (м. Помічна).

Гусейнов Г.Д. Тіні забутого парку. Малюнки з уяви: в 2-х кн. Львів: Вид. Старого Лева, 2007.

Книги складаються з окремих оповідань, в яких герої уявно зустрічаються з відомими діячами: Тарасом Шевченком, Лесею Українкою, Юрієм Яновським, Архипом Тесленком, родиною Симиренків, Дмитром Яворницьким, ентузіастом паркобудівництва, херсонським поміщиком Миколою Давидовим, польським композитором Каролем Шимановським.

Гусейнов Г.Д. Чаша ювеліра Карла Фаберже. Дніпропетровськ, 1995. 402 с.

На сторінках нової книжки Григорій Гусейнов знайомить читача з постаттю класика чуваської літератури Мішші Сеспеля, доля якого виявилася значною мірою пов'язана з Криворіжжям. Документальна оповідь "Чаша ювеліра Карла Фаберже" побудована на нових архівних матеріалах та загальновідомих фактах національної історії. Зі сторінок книги постає трагічна постать інтелігента у страшні тоталітарні часи.

На землі, на рідній: легенди та перекази Криворіжжя: у 8 кн. / упор. і опрацюв. Г. Гусейнов; ілюстр. С. Юрченка. Дніпропетровськ: АРТ-ПРЕС, «Січ»; Кривий Ріг: ПП «Видавничий дім» . – 2005-2014.

Краєзнавча антологія (восьмитомник) Г. Гусейнова «На землі, на рідній…» – проєкт, який не має аналогів на теренах усієї країни. Роздуми письменників, істориків і краєзнавців про минуле Криворіжжя та Придніпров'я, що досі здебільшого також не були відомі.

Публікації про автора:

Багацький Л. Гусейнов презентував «Незаймані сніги». Кіровоградська правда. 2010. 5 жовтня. С. 8.

Про тритомник Г.Гусейнова, який він подарував обласній бібліотеці імені Чижевського та бібліотеці педуніверситету.

Гайда Лариса. Мистецька премія Григорія Гусейнова «Глодоський скарб» – вагомий чинник у процесі формування позитивного іміджу нашого краю. Первая городская газета. 2017. 27 апреля. С. 10: фот.

Біографія і творчість нашого земляка Григорія Джамаловича Гусейнова – українського письменника, журналіста, редактора літературного журналу «Кур'єр Донбасу", який започаткував своєрідну степову премію «Глодоський скарб». Публікується список лауреатів премії з 2007 по 2016 роки

Іванова І. Г. Гусейнов: Нам не личить боятися правди. Народне слово. 2010. 7 грудня. С. 7.

Розмова з письменником-земляком Г.Д.Гусейновим про його щойно презентовану у Кіровограді книгу «Незаймані сніги».

Кіраль С. Три зозулі з поклоном для Григорія Гусейнова. Літературна Україна. 2013. 24 жовтня. С. 6.

Враження від презентації нової книжки письменника «Між часом і морем. Колекція невигаданих історій» («Ярославів Вал», 2013).

Любарський Р. Григорій Гусейнов: «Мати – серце усього дива, що зветься Природою». Народне слово. 2011. 17 листопада. С. 8: фото.

Про творчу зустріч з письменником, лауреатом Національної премії України ім. Тараса Шевченка Г.Гусейновим в інституті післядипломної освіти вчителів.

Любарський Р. Григорій Гусейнов: «У кожного свій шанс повернутися в Портленд». Народне слово. 2012. 19 квітня. С. 10: фото.

Про зустріч з письменником-земляком Г. Гусейновим в обласній бібліотеці імені Чижевського та обговорення нової книги «Повернення в Портленд».

Любарський Роман. Новий роман Гусейнова. Народне слово. 2015. 27 серпня. С. 9: фото.

Рецензія на роман Г. Гусейнова «Одіссея Шкіпера та Чугайстра».

Макей Л. Григорій Гусейнов: Книжка – це Божий подарунок. Народне слово. 2010. 23 грудня. С. 9.

В обласному інституті післядипломної педагогічної освіти імені В.Сухомлинського розповів шанувальникам українського слова про свою нову книгу-тритомник «Незаймані сніги, або П’ятнадцять мандрівних історій».

Макей Л. Нова книга про значимі постаті. Народне слово. 2007. 22 листопада. С. 2.

Про книгу Г.Гусейнова "Тіні забутого парку", присвячену недослідженим фактам із життя деяких відомих людей, пов"язаних з нашим краєм.

Шепель Федір. «Друга соната» Гусейнова: рецензія. Народне слово. 2015. 12 лютого. С. 13: фото.

Краєзнавче дослідження Г. Гусейновим життя і творчості Кароля Шимановського,.

Ресурси віддаленого доступу:

Григорій Гусейнов // Письменники України: веб-сайт. URL: https://www.writers.in.ua/writer/grygorii-guseynov/ (дата звернення: 8.02.2021).

Григорій Джамалович Гусейнов // Кіровоградська обласна бібліотека для дітей: вебсайт. URL: http://librarychl.kr.ua/kn_in/su4asni pysmennyky/gusejnov.php (дата звернення: 8.02.2021).

Гусейнов Григорій Джамалович // Вікіпедія: вільна енциклопедія: вебсайт. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/Гусейнов_Григорій_Джамалович (дата звернення: 8.02.2021).

Терещенко Олена. «Вітер зі сходу» Григорія Гусейнова // Чернігівщина: інформаційний портал. URL: http://che.cn.ua/index.php/different/literature/item/1734-viter-zi-skhodu-hryhoriia-huseinova (дата звернення: 8.02.2021).

 

 

 

Желєзняков Євген Михайлович

Цінуй життя! – В картині, в ритмі, в слові.

 Є . Желєзняков

Желєзняков Євген Михайлович – поет і прозаїк, член обласного літературного об’єднання «Степ».

Народився в с. Протопопівка Олександрійського району 20 жовтня 1950 року. Зі срібною медаллю Євген Михайлович закінчив школу, далі – навчався в  Олександрійському індустріальному технікумі. У 1972 р. Є. М. Железняков закінчив філологічний факультет Кіровоградського педінституту. Захоплення технічним конструюванням, як і любов до фотографії та свого улюбленого акордеону, залишилися в нього на все життя.

Працював журналістом в телерадіокомітеті, літконсультантом в обласних газетах «Кіровоградська правда» і «Народне слово». Автор поетичних та прозових творів для дітей «Ходить весело вітрець» (1976), «Виріс у полі колосок» (1985), «Танкодром» (1987), виданих у видавництві «Веселка» та «Моє село» (Кіровоград, «Імекс», 2008). Поетові вірші для дітей публікувались у часописах Польщі, Латвії, Угорщини, ілюструвались знаменитими майстрами-художниками Софією Караффою-Корбут, Наталею Волобуєвою, Василем Остапенком, Валерієм Руденком. Дорослому читачу знайомий за творами «Вибухи гримлять на Волині» (у співавторстві з Г. В. Балицьким 1990 р.), «Чужая жена» (Кіровоград, «Купе», 2001р.), «Поминальні роки» («Купе», 2005 р.),  Споришева стежка ( «Степ», 201513 Про це вірші: «Придорожній спориш…», «Нагідка», «Я приїду в село», «Спасибі, яблунько, тобі», «У бабусі хата». А ще зберігає вірність своїй дитинній натурі: придивлятися, прислухатися, відкривати світ і захоплюватись ним та захоплювати нас.

Твори автора:

Желєзняков Є. А в полях колосилося збіжжя: Голодомор 1932-33. Народне слово. 2008. 2 серпня. С. 2.

Спогади свідків голодомору-земляків містять жахливі факти людожерства.

Желєзняков Є. М. Виріс в полі колосок: вірші. К.: Веселка, 1985. 16 с.

Вірші, присвячені землеробству.

Желєзняков Є. Зосталося в пам’яті навіки. Народне слово. 2008. 15 листопада. С. 2.

Спогади очевидців про голодомор 33 року.

Желєзняков Є. М. Моє село: вірші / худож. В. Остапенко. Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2008. 32 с.: іл.

Вірші, присвячені рідному краю та землякам.

Желєзняков Євген. Мрія заздрісника. Народне слово. 2 014. 16 січня. С. 18

Авторський гумористичний вірш про заздрість..

Желєзняков Є. На моріжок; Ріка Інгул. Малятко. 1989.  №4. С. 5.

Вірші про природу рідного краю.

Желєзняков Є. // Поезія-88: збірка. К.: Рад. Письменник, 1988. Вип.1. С.63-64.

Вибрані поетичні твори автора

Желєзняков Є. М. Танкодром: оповідання. К.: Веселка,1987. 16с.

Вірші, присвячені військовим.

Желєзняков Є. М. Ходить весело вітрець: вірші / худож. С. Караффа-Корбут. К.: Веселка, 1976. 13 с.

Поезія для дітей про рідний край і його мальовничу природу.

Про автора:

А мне милей нешумные, милей одноэтажные... Украина-Центр. 2009. 5 февраля. С. 4.

Презентація  збірки віршів для дітей "Моє село" Євгенія Желєзнякова та краєзнавчого видання Юрія Матівоса «Вулицями рідного міста».

Железняков Євген Михайлович . Літературний словник Кіровоградщини / автор-упорядник Л. Куценко. Кіровоград, 1995. С. 38-39.

Біографія та основні творчі здобутки Євгена Желєзнякова.

Квітка В. «Поминальні роки Євгена Желєзнякова»: на здобуття літературної премії ім. Євгена Маланюка. Народне слово. 2007. 13 грудня. С. 3.

Рецензія члена Національної Спілки журналістів України на книгу кіровоградського поета Є.Желєзнякова "Поминальні роки", яка висувається на здобуття обласної літературної премії ім. Є. Маланюка.

Макей Л. Подвійна книжкова прем’єра. Народне слово. 2009. 3 лютого. С. 4.

«Споришева стежка» Євгена Желєзнякова : до 65-річчя поета. Народне слово. 2015. 22 жовтня. С. 10 : фото.

Вітання з ювілеєм, інформація про вихід нової збірки "Споришева стежка" та добірка віршів з неї, коротка біографічна довідка.

Ресурси віддаленого доступу:

«Дзвінкоголоса поезія Є. М. Желєзнякова»: бібліографічний етюд (до 65-ої річниці з дня народження поета) // Кіровоградська обласна бібліотека для дітей: вебсайт. URL: http://librarychl.kr.ua/pro_bib/nah_vud_referat.php (дата звернення: 8.02.2021).

Протопопівському Пушкіну – 60 літ // Алнет: вебсайт. URL:  http://alnet.com.ua/2010/12/19/5954/ (дата звернення: 8.02.2021).

Мельниченко Наталія. Я – останній Косар на селі. Євген Желєзняков // Утренний город: веб-сайт. URL: https://www.ugorod.kr.ua/articles/Zheleznyak.html (дата звернення: 8.02.2021).

Бондар Василь. Євген Железняков: «Справжня література – це правда і біль епохи» // Народне слово: веб-сайт. URL: http://n-slovo.com.ua/2020/10/22/євген-железняков-справжня-літерату/     (дата звернення: 8.02.2021).

Черниш Анатолій Григорович

Я тільки в 55 років виявив у собі бажання писати для дітей.

А. Черниш

Черниш Анатолій Григорович народився 10 червня 1936 року в м. Кам’янське (Дніпродзержинськ) Дніпропетровської області. Дитячі та юнацькі роки минули на Кіровоградщині (у Компаніївському районі) та Поділлі. Служив у війську. Закінчив Дніпропетровський автомобільний технікум. З 1964 р. проживає в Кіровограді, працював на підприємствах транспорту.

Пише переважно для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Автор поетичних книг «Сонячний зайчик» (Кіровоградське державне видавництво, 2000), «Рідних звуків голоси» (Кіровоград : «Степ», 2000), «Як умивається кіт» (Кіровоградське державне видавництво, 2002), «Зачекалися весни» (Кіровоград: «КОД», 2002), «Казка про Зиму та її дітей» (Кіровоград : «КОД», 2003), «В лісі свято» (Кіровоград: «КОД», 2005), «Про сонечко і журавля, калину і букву я» (Кіровоград: «КОД», 2010). А. Черниш дружить із гострим словом і гумором, що засвідчує збірка «Частівки – про життя оповідки» (Скіфопіль : «ЯСАМ», 2009), підготував і упорядкував «Приказки та прислів’я із «Словаря української мови» Бориса Грінченка» (Кіровоград : «КОД», 2009). Твори А. Черниша увійшли до навчального посібника «Дитяча література. Твори українських письменників ІІ половини ХХ – початку ХХІ століть» (Київ: Видавничий Дім «Слово», 2011).

Член Національної спілки письменників України з 2004 року.

Твори автора:

Дитяча література. Твори українських письменників ІІ половини ХХ – початку ХХІ століть. Навчальний посібник / упор. Н. І. Богданець- Білоскаленко. К, 2011. С. 181 -182.

Хрестоматія кращих творів українських письменників для дітей.

 Черниш А. Г. В лісі свято / мал. О. Мусієнко. Кіровоград: КОД, 2005.20с.

Казка для дітей молодшого віку.

Черниш А. Г. Зачекалися весни: вірші для дітей. Кіровоград: Я САМ, 2007.64с.

Вірші про пори року.

Черниш А. Г. Казка про зиму та її дітей. Кіровоград: КОД, 2003. 16с.

Віршоказка для дітей молодшого шкільного віку.

Черниш А. Г.  Про сонечко і журавля, калину і букву Я / мал. А. Надєждіна. Кіровоград: КОД, 2010. 156с.

Вірші, загадки, лічилки, алфавіт, казки.

Черниш А. Г.  Рідних звуків голоси: вірші для дітей. Кіровоград: Я САМ, 2007. 68с.: іл.

Вірші та пісні для малят.

 Черниш А. Г. Рідних звуків голоси. Кіровоград: Степ, 2000. 63с.

Вірші і пісні для малят.

Черниш Анатолій. Розвага для кмітливих // Освітянське слово. 2014. вересень. С. 8

Віршовані загадки про тварин

Черниш А. Г. Сонячний зайчик. Кіровоград: Кіровоградське державне видавництво, 2000. 12с.: іл.

Веселі вірші для малят.

Черниш А. Г. Частівки – про життя оповідки. Кіровоград: Я САМ, 2007.32с.

Збірник жартівлих віршів для широкого кола читачів.

Черниш А. Г.  Як умивався кіті. Кіровоград: Кіровоградське державне видавництво, 2002. 12с.

Література про автора:

Анатолій Черниш // 20 X 20. Письменники сучасної Кіровоградщини. Кіровоград: Антураж А, 2004. С.166 171.

Біографія та вибрані твори.

Буряк О. Анатолій Черниш про сонечко і журавля, калину і букву "Я": На здобуття обласної літературної премії ім. Є.Маланюка. Народне слово. 2010. 21 грудня. С. 4.

Рецензія-огляд при поданні на лауреата обласної літературної премії ім. Є.Маланюка.

Попович Л. Неосяжна зірка Анатолія Черниша. Кіровоградська правда. 2011. 10 червня. С. 11.

Огляд творів автора для дітей

Про творчість кіровоградського письменника А. Черниша, який пише для дітей, з нагоди його 75-річного ювілею.

Аналіз поетичних творів А. Черниша для дітей та творчої манери автора.

Табальчук Л. Д. Душа, що сповнена любов'ю...(творчість Анатолія Черниша).  Вечірня газета. 2005. 30 грудня. С 8.

Огляд поезії А. Черниша, особливий ліризм та добрий гумор у творах для дітей.

Ресурси віддаленого доступу:

Черниш Анатолій Григорович. Вікіпедія: вільна енциклопедія: вебсайт. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/Черниш_Анатолій_Григорович (дата звернення: 8.02.2021).

Черниш Анатолій : Хата-читальня Прикарпаття: веб-сайт. URL: https://sites.google.com/site/xatachytalnya1/nasi-proekti/zaprosuemo-na-tvorcu-gostinu/cernis-anatolij (дата звернення: 8.02.2021).

Черниш Анатолій Григорович : Письменники сучасної Кіровоградщини – малятам: бібліографічний покажчик. URL: http://librarychl.kr.ua/pro_bib/nah_vud_cuch_pusem_krau.php (дата звернення: 8.02.2021).

Анатолій Черниш. URL: http://dspace.kntu.kr.ua/jspui/bitstream/123456789/3548/3/%D0%90natoliy%20Tshernysh.pdf (дата звернення: 8.02.2021).

Лавро Костянтин Тихонович

Мене надихає текст, на який створюю ілюстрації.

К. Лавро

Кость Лавро – книжковий графік. Заслужений художник України (з 2017 р.). Народився 11 березня 1961 року у м. Новоукраїнка. Освіта: Республіканська художня школа ім. Т.Шевченка (м. Київ, 1979 р. у Є. Звєздова), факультет книжкової графіки Українського поліграфічного інституту ім. І. Федорова (тепер Українська академія друкарства у Львові, 1988 р.; у І. Остафійчука та Ф. Гуменюка).

У 1988 році Кость Лавро пішов працювати художнім редактором у журнал «Барвінок», пізніше у «Соняшник» та видавництві «Дніпро», де оформив понад двадцять книжок для дорослої аудиторії. У 90-тих підготував серію цікавих ілюстрацій для видавництв «Свенас», «Криниця», «Довіра», «Грайлик», виявивши себе вмілим художником-анімалістом.

У 1992 році Іван Малкович організував дитяче видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» і запросив К. Лавра до свого колективу. Кость Лавро створив яскраві ілюстрації до книжок: «Дитяча Євангелія» (1993 р.), «Улюблені вірші» (1994, 2004, 2006, 2008 рр., разом з В. Ковальчук, О. Штанко та ін.), «Пан Коцький» (1997, 2005 рр.), «Абетка» (1999 р.), «Росла собі ялиночка» (2002 р.) «Котик та півник», «Хатка, яку збудував собі Джек», «Їде мишка», «Падав сніг на поріг», «Різдвяна рукавичка», (2001-2002, серія «Міні-диво»), «Козак Петро Мамарига» (2002 р «Ніч перед Різдвом» (2005, 2007 рр.) та ін.

За ілюстрації до творів класиків вітчизняної літератури та монументальні розписи на тему українських народних казок у Державному академічному театрі ляльок у Києві удостоєний премії ім. Т. Г. Шевченка (2010).

Його творчістю зацікавилися іноземні видавництва «Альфред Кнопф» (США); «Бард-прес» (Франція), які ознайомили дітей різних країн світу з англомовною і франкомовною версіями популярних українських народних казок «Котик та півник», «Різдво Великого Вовка» та ін. Протягом декількох років талановитий український графік виконував яскраві ілюстрації на замовлення французького журналу для дітей «Pomme d’Api».

Роботи автора:

Баум Л. Ф. Американські казки / пер. з англ. О. Негребецького ; іл. К. Лавра. К. : Знання, 2017. 159 с. : іл. (Скарбничка).

Винничук Юрій. Цукровий півник: казки / худож. К. Лавро. К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2018. 27 с. : іл. (Для малят від 2 до 102).

Воронько П. М. Не будь, мала, козою: вірші / худож. К. Лавро. К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2016. 32 с.: іл.

Глазовий Павло. Гуморески: старі й нові / іл. К. Лавро. К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2009. 336 с.: іл.

Ільченко О. Загадкові світи старої обсерваторії: пригодницька повість / худож. К. Лавро. К.: Грані-Т, 2009. 96 с.: іл.

Королів-Старий В. К. Хуха-Моховинка : вибрані казки / В. К. Королів-Старий; іл. К. Лавра. - К. : Знання, 2018. - 143 с. : іл. - (Скарбничка).

Ліндгрен А. Сонячна галявина: казки / худож. К. Лавро. К.: Махаон-Україна, 2011. 80 с.: іл.

Мензатюк З. Як я руйнувала імперію: повість / худож. К. Лавро. К.: Знання, 2020. 223 с. (Класна література).

Різдвяна рукавичка: українська народна казка / худож. К. Лавро. К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2016. 25 с.: іл. (Для малят від 2 до 102).

Терен В. В. Хлопчик з планети «Ч» та Вогняні Пси: повісті та оповідання / худож. К. Лавро. Тернопіль: Навчальна книга Богдан, 2013. 286 с.: іл.

Франко І. Я. Фарбований лис: казки / худож. К. Лавро. К.: Знання, 2019. 255 с.: іл. (Скарбничка).

Шкляр В. М. Василькова таємниця: оповідання / худож. К. Лавро. Львів: Література та мистецтво, 2018. 84 с.: іл.

Шкляр В. М. Помста Баби Яги = Вaba Yaga's Revenge: оповідання / худож. К. Лавро.  Львів : Апріорі, 2017. 76 с.: іл.

Про автора:

Головко Тарас. Казкар: Графічні містерії Костя Лавро та його внесок у сучасну літературу. День. 2010. 22 квітня. С. 7: фото.

Секрети майстерності Костя Лавра, походження прізвища художника.

Кость Лавро: [альбом]. К.: Балтія-Друк, 2016. 96 с.: кол.іл. (Бібліотека Шевченківського комітету).

Кость Лавро – відомий український художник-графік. Книжки ілюстровані художником, були представлені на багатьох міжнародних виставках-ярмарках в Україні, Франції, США, Швейцарії, Японії, Італії, Китаї, Бразилії, Ірані. Кость Лавро – лауреат премій імені Лесі Українки і Тараса Шевченка.

Лавро Костянтин (Кость) Тихонович. Шевченківські лауреати 1962-2012: енциклопедичний довідник / авт.-упоряд. М. Лабінський. 3-є вид., змін. і доповн. К., 2012. С.369-370.

Біографія митця і творчі здобутки.

Малкович І. Мистецька вітальня Костя Лавра. Дивослово. 2008. № 1. С. 65.

Коротка біографія, репродукції картин.

Таран Людмила. Новий образ Костя Лавра. Слово Просвіти. 2013. 2-15 травня. С. 14.

Творчість К. Лавра змінилась з роботою у видавництві А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА.

Янчуков С. Земляків-лауреатів найвищої премії додалося. Народне слово. 2010. 30 березня. С. 5

Стаття про лауреатів Шевченківської премії на Кіровоградщині та художника К. Лавра.

Ресурси віддаленого доступу:

Городницька Божена. Кость Лавро: «Усі мої образи – це я» // Буквоїд: вебсайт. URL: http://bukvoid.com.ua/digest/2010/12/24/160625.html (дата звернення: 8.02.2021).

Зубар Петро. Кость Лавро змінив хід історії дитячих книжок //Barabooka: вебсайт. URL: http://www.barabooka.com.ua/kost-lavro-zminiv-hid-istorii-ditjachih-knizhok/ (дата звернення: 8.02.2021).

Лавро Костянтин Тихонович // Вікіпедія: вільна енциклопедія: вебсайт. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/Лавро_Костянтин_Тихонович (дата звернення: 8.02.2021).

Лавро Кость // А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА: вебсайт. URL: http://ababahalamaha.com.ua/uk/Лавро_Кость (дата звернення: 8.02.2021).

12345678910111213141516171819

© 2021. Всі права захищені.